Centrum-Stomatologiczne-Przodkowo-dentysta-stomatolog-Marciszyn-Zukowo-Kartuzy-Pomieczyno-Gdansk-Gdynia-Sopot-Trojmiasto-Pomorskie-583520126-888702999-Przodkowo-Gdanska-1a-aloedent-ALOE-DENTIdeą leczenia kanałowego (endodontycznego) jest prawidłowe i na pełnej długości udrożnienie, opracowanie, odkażenie i wypełnienie systemu kanałowego w zębie.

Najczęstszymi wskazaniami do leczenia kanałowego są: ból zęba, bardzo duży, sięgający komory ubytek w zębie, złamanie korony zęba, ropień lub przetoka ropna, zmiany w kości wokół wierzchołków korzeni widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Jednak nie każdy ból musi prowadzić do leczenia kanałowego, nie może być jednak lekceważony przez Pacjenta.

W pierwszej fazie leczenia kanałowego lekarz musi  uzyskać dostęp do systemu kanałów korzeniowych zęba poprzez bezbolesne (w znieczuleniu), odpowiednie otwarcie wiertłem komory. Najczęściej liczba kanałów w zębach waha się od 1 do 3. Może się zdarzyć, że w zębie występują dodatkowe: czwarty, piąty, szósty, lub kolejne kanały – jednak Pacjent w naszym Centrum nie ponosi kosztów leczenia dodatkowych kanałów. Centrum-Stomatologiczne-Przodkowo-dentysta-stomatolog-Marciszyn-Zukowo-Kartuzy-Pomieczyno-Gdansk-Gdynia-Sopot-Trojmiasto-Pomorskie-583520126-888702999-Przodkowo-Gdanska-1a-aloedent-ALOЁDENT-ALOЁ-DENT-Aloe-dentPo uzyskaniu dostępu do kanałów konieczne jest usunięcie chorej lub martwej tkanki z ich wnętrza, a następnie poszerzenie i właściwe, dokładne odkażenie ścian kanałów korzeniowych. Ta część zabiegu wymaga dużej precyzji i dokładności – ważne jest także na jaką długość kanały zostaną opracowane. W celu określenia właściwej długości posługujemy się precyzyjnym elektronicznym endometrem Raypex 5 VDW. Gdy kanał jest już właściwie poszerzony, odkażony i osuszony sączkami papierowymi można przystąpić do jego wypełnienia. Służą do tego celu specjalne materiały i uszczelniacze.

Po wypełnieniu kanałów, prawidłowość leczenia powinno się zawsze skontrolować na zdjęciu rentgenowskim. Dopiero po upewnieniu się, że leczenie kanałowe wykonane jest prawidłowo można przystąpić do odbudowy struktur zęba. Z reguły ząb, który wymaga leczenia kanałowego jest zębem zniszczonym, i aby prawidłowo odbudować jego kształt  oraz odzyskać funkcje należy wzmocnić go poprzez zastosowanie tzw. wkładów koronowo – korzeniowych (metalowych, cyrkonowych lub z włókna szklanego). Czasami odbudowa tkanek zęba wymaga także wykonania korony protetycznej.

Na poniższym filmie można zobaczyć na czym polega i jak wygląda schematycznie leczenie kanałowe: