Stomatologia zachowawcza
Stoma Stomatologia zachowawcza to pojęcie określające zachowawcze, niechirurgiczne leczenie zębów, a także zapobieganie powstawaniu chorobie. W jej zakresie znajduje się przede wszystkim wypełnianie ubytków powstałych z różnego powodu (np. próchnicy, nieprawidłowego szczotkowania, urazu i innych).
- Czasami ubytki próchnicowe są początkowo niezauważalne,
zwłaszcza gdy powstają w miejscu styku dwóch sąsiednich zębów. Jednak takie objawy jak:
- - większe niż dotychczas zatrzymywanie się pokarmu między zębami,
- strzępienie się lub przerywanie nici dentystycznej,
- samoistny lub sprowokowany ból zębów (powstały przy dotyku, gryzieniu albo szczotkowaniu),
- nadwrażliwość pojawiająca się w reakcji na zimno lub ciepło albo po spożyciu kwaśnych lub słodkich pokarmów,
- uczucie niesmaku lub przykry zapach z ust
- - większe niż dotychczas zatrzymywanie się pokarmu między zębami,
Niestety, nieleczona próchnica może prowadzić do powstawani a wielu powikłań, a w konsekwencji do utraty zębów. Nieuchronnie jej rozwój wiąże się także z bólem, który początkowo może nie występować, a w przypadku zaawansowanego stanu choroby nasila się. Dlatego warto zapobiegać powstawaniu, a gdy już występują zmiany próchnicowe - leczyć je. Lekarz w zależności od zaawansowania i wielkości zmiany próchnicowej może zastosować szereg metod, począwszy od bezinwazyjnego wcierania żeli lub lakierów zawierających związki fluoru (co spowoduje remineralizację i cofnięcie się zmian), aż po mechaniczne opracowanie ubytku i wypełnienie go estetycznym, właściwym w danej sytuacji światłoutwardzalnym materiałem (kompozyt, kompomer, glass-jonomer).
W XXI wieku wizyta u lekarza dentysty nie powinna być kojarzona z bólem. Dlatego w trosce o komfort naszych Pacjentów wszystkie zabiegi w naszym Centrum wykonywane są w znieczuleniu miejscowym bezpiecznymi i skutecznymi środkami. Za znieczulenie w Centrum Stomatologicznym ALOЁ DENT Pacjent nie ponosi kosztów.
Po zabiegu, w celu wyeliminowania przyczyn powstawania ubytków należy stosować się do zaleceń higienicznych oraz co najmniej raz na 6 miesięcy odbywać wizyty kontrolne – jest to warunkiem powodzenia leczenia oraz zachowania gwarancji.